Původně měl tenhle blog fungovat jako rozcestník nápadů a inspirace. Jako návod k tomu, „jak žít ve 21. století jinak“. Jak žít vědomě, uvědoměle a svobodně. Možná je ale dobrý nápad, podívat se na to trochu z jiné stránky..

Žijeme ve světě téměř neomezených možností a o to je těžší se pro nějakou věc rozhodnout. Co když se objeví něco lepšího a já přijdu zkrátka? Můžu být kým chci, můžu dělat co chci, můžu ŽÍT jak chci. Opravdu totiž žijeme v nejlepším období lidských dějin, a je jen na nás, jak s tím naložíme. Jestli budeme cestovat a pracovat přes internet, honit kariéru v korporátu, podnikat, nebo prodávat na místním trhu ručně vyráběné hrnky. Obecných informací je plný internet, proto jsem se rozhodl pojmout tenhle blog trochu osobněji. Chci totiž mluvit o věci, která mi je hodně blízká a kvůli které se spousta lidí včetně mě drží v šachu a pod svým potenciálem.

O strachu.

Myslím, že strach je obrovským faktorem v životě spousty lidí.  Nemluvím teď o fóbii z pavouků nebo tmy, to by bylo příliš jednoduché. Existují totiž daleko nebezpečnější strachy, které ale na první pohled nejsou tak zřejmé. Strach:

  • z budoucnosti
  • že něco nezvládneme
  • že nejsme dost dobří
  • že si nezasloužíme to, co opravdu chceme
  • že nejsme hodni lásky
  • že přijdeme o milovanou osobu
  • že zůstaneme sami
  • – a doplň si cokoliv je ve tvém životě zrovna relevantní –

Strach ze změny, z toho, že JÁ bych se měl změnit a že se můžu změnit. Můj život je v mých rukou. Přijmout tuhle myšlenku znamená přijmout zodpovědnost za svůj život. Pravda je totiž taková, že kvalitu života neovlivňuje to, kdo zrovna vyhrál volby, kolik platíme na daních ani to, že někdo má lepší auto a větší barák. Už tě nebaví česká politická scéna? Tak se nedívej na zprávy, založ vlastní stranu nebo se odstěhuj. Zdá se ti, že platíme vysoké daně výměnou za dostupnou zdravotní péči a vzdělání zdarma včetně univerzit? Tak se přestěhuj někam, kde to je lepší. Vytáčí tě, že ostatní mají více peněz a tím pádem větší možnost si život užívat? Tak místo negativní závisti, které stejně užírá jenom tebe, kup sousedovi drink a zeptej se ho, jak vydělává peníze. Třeba je uznávaný chirurg se 40 letou praxí, ale třeba podniká online, investuje do nemovitostí nebo má jiné zdroje příjmu, které můžou být použitelné i pro tebe. Máme možnost volby.

Strach je pro mě fascinující téma, které je dnes do značné míry tabu. Zeptej se někoho, čeho se v životě nejvíce bojí, a dočkáš se vyhýbavých reakcí, úsměšků a jenom sem tam upřímné odpovědi. Nedávno jsem se zeptal svých dvou dlouholetých kamarádů a jeden se jenom pousmál, co to je za divnou otázku a nechal ji bez odpovědi. Ten druhý se chvíli zamyslel a potom řekl něco velmi opravdového. „Nejvíc se v životě bojím toho, že ztratím lidi, které mám rád a kteří mají rádi mě. Toho, že nebudu milován a ani já nebudu mít koho milovat“.

Skutečná odpověď na tuhle otázku vyžaduje daleko větší dávku odvahy a upřímnosti k sobě i ostatním, než by se na první pohled mohlo zdát. Lidská mysl má totiž zvláštní tendenci zamotávat se v bludných kruzích. Snadno se tak může stát, že máme strach ze strachu, protože nejsme zvyklí s ním pracovat, konfrontovat ho a nebo ho dokonce cíleně atakovat. Já osobně jsem velkým příznivcem poslední zmíňěné možnosti, i když někdy taky zbaběle zavírám oči. Nesnáším pocit a hlas někde vzadu v hlavě, který mi našeptává, že na něco nemám, abych se do toho nepouštěl. Je zvláštní, jak rozpolcené osobnosti vlastně jsme. Komu patři ten hlas a kdo je ten, který ho pozoruje? Jsem JÁ oba dva, jenom jeden z nich nebo žádný? Ale o tom zase někdy jindy..

Myslím, že až příliš často odsouváme nepříjemné myšlenky někam hluboko a nechceme se jimi zabývat. Strach, smrt, ztráty, selhání, bolest. A přitom všechny tyhle věci nejenom že patří k životu, ale také nám mohou ukázat, co je pro nás skutečně důležité a mohou nás toho spoustu naučit. Můžou nám ukázat, co nám brání v tom, abychom se posunuli dál. Jak říkal Buddha:

 „Nejhlubší studnicí poznání je utrpení. A kdo neumí trpět, musí trpět.“

Smyslem života je pro mě žít podle vlastních představ a ne podle podmínek, které mi klade někdo jiný. Abych ale mohl zjistit, co skutečně chci, musím objevit, kým skutečně pod všemi těmi nánosy jsem. Smyslem mého života je stát se sám sebou. Jinak řečeno nejlepší verzí sebe sama a naplnit svůj potenciál toho, kým skutečně může být a čeho můžu dosáhnout.

A na takové cestě není pro strach a pochybování o sobě samém jednoduše místo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: